Bilanço Analizi: KRDMD

Kardemir (KRDMD, KRDMB, KRDMA) 2Ç18 döneminde 203.9 milyon TL net kar açıkladı. Bu sonuçla birlikte şirketin net kar rakamı 2018 yılı ilk yarısında %320 artışla 438.9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

ÇEYREK DÖNEM

2Ç18 döneminde satış gelirleri geçen yıl aynı döneme göre %26 artışla 1 milyar 260 milyon TL olurken, FAVÖK %215 artışla 459.9 milyon TL seviyesinde oluştu. Net kar %85 büyüdü ve 203.9 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Kardaki artışın Favök artışının altında kalmasındaki neden yazılan yüksek finansal giderler oldu.

Kar marjları geçen yıla göre 20-22 puan gibi agresif bir şekilde artmış görünüyor. Bunda ürün fiyatlarındaki artış ve verimlilik çalışmalarının etkisi var.

Karlılık sadece geçen yıl aynı çeyreğe göre değil, aynı zamanda 1.çeyrek döneme göre de arttı. Brüt kar marjı ilk çeyrek döneme göre 2Ç18’de %27.7’den %35 seviyesine, Favök Marjı ise %29’dan %36.4 seviyesine ulaştı.

Net kar marjı ise %18’den %16 seviyesine düştü. Bunda 2.çeyrek dönemde kur farkı giderlerinin ilk çeyrek döneme kıyasla daha fazla olmasının etkisi oldu. Karlılık ve performans açısından sonuçlar pozitif.

6 AYLIK DÖNEM

2018 yılının ilk yarısında ise satış gelirleri geçen yıl aynı döneme göre %37 büyüm ile 2 milyar 548 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. FAVÖK karı ise %228 büyüdü ve 834.4 milyon TL seviyesine ulaştı. Net kar %320 büyüdü ve 438.9 milyon TL oldu.

Karlılıktaki artış yılın ilk yarısında da görülüyor. Brüt kar marjı %13’den %31 seviyesine, FAVÖK marjı %14’den %33 seviyesine yükseldi. Pozitif.

Yüksek finansman giderlerine rağmen, satışlardaki artış ve karlılıktaki yükseliş KRDMD için oldukça pozitif. Şirket ayrıca yılın ilk yarısında 31 milyon TL finansal yatırımlardan temettü geliri elde etmiş görünüyor.

Ton başına FAVÖK rakamı 2016 yılının 4Ç döneminden bu yana her çeyrek yükseliyor. 4Ç16 döneminde 49$ seviyesine gerileyen ton başına Favök verisi 2Ç18 döneminde 197$ seviyesine ulaşmış görünüyor. Oldukça iyi.

Kardemir (KRDMD, KRDMA, KRDMB) 2018 yılının ilk yarısında 1 milyon 150 bin ton esas ürün üretimi gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde üretim 1 milyon 163 bin ton seviyesinde oluşmuştu. Net esas ürün satışı ise aynı dönemde 1 milyon 128 bin ton oldu. Geçen yıl aynı dönemde 1 milyon 186 bin ton esas ürün satışı gerçekleşmişti.

Esas ürünler içerisinde ton bazında en büyük satış 444 bin ton ile kütük satışında oldu. Bunu ikinci sırada 278 bin ton ile yuvarlak ürünler takip etti. Çubuk ürünler 176 bin ton seviyesinde oluştu.

Kütük ürün fiyatları mart-nisan aylarında 513$/ton seviyesine ulaşmasının ardından Haziran’da 486$/ton seviyesine gerilemiş. Yuvarlak ürün fiyatlarında ise ocak ayında 565$/ton seviyesinden bu yana düşüş var. Son olarak haziran ayında 513$/ton seviyesine gerilemiş. Ancak fiyatlar geçen yılki seviyelerin halen üzerinde.

Haziran sonu itibari ile şirket’in net borcu 655 milyon TL seviyesinde bulunuyor. Net borç /FAVÖK oranı ise 0.5 gibi oldukça düşük bir seviyede. Cari oran ise 1.2x gibi ideal düzeyde. Şirket borç çevirme rasyoları oldukça iyi.

Yine haziran sonu itibari ile Kardemir’in 171.7 milyon $ ve 139.7 milyon € döviz açığı bulunuyor. Şirket oldukça düşük bir oranı koruma altına almış.

DEĞERLEME VE HEDEF FİYAT

Kardemir (KRDMD, KRDMA, KRDMB) için 2018 yılında satış gelirlerinin 5 milyar 83 milyon TL seviyesinde oluşmasını bekliyorum. FAVÖK Marjının ise yılın ikinci yarısında düşeceğini ve yılı ortalama olarak %28 FAVÖK Marjı ve 1 milyar 471 milyon TL FAVÖK karı ile kapatabileceğini düşünüyorum. Yılın ilk yarısında FAVÖK marjı %33 olmasına rağmen şirket 2018 yılı için %20-25 hedefliyor. Buna rağmen benim beklentim daha yüksek kalıyor.

Mevcut fiyatlamalarda şirket 4.06x fd/favök çarpanı ile fiyatlanıyor. Buna göre Kardemir için 5 milyar 316 milyon TL toplam piyasa değeri hesaplıyorum. Şirket şu anda Borsa da 4 milyar 681 milyon TL piyasa değerinden işlem görüyor. Buna göre Kardemir’in %14 yükseliş potansiyeli bulunuyor. Hisse gruplarının borsa piyasa değerinden aldığı paya göre oranladığımda bulduğum hedef fiyatlar şu şekilde;

KRDMA için 3.76TL

KRDMB için 3.65TL

KRDMD için 5.09TL.



Bilanço Analizi: KRDMD
SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”