Viop

ViopVİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) endeks, döviz, kıymetli madenler, pay senetleri, pamuk, buğday, altın, ons altın  vs. ürünlerin işlem gördüğü kaldıraçlı işlem yapılabilen bir piyasadır.

Standart tanım olarak ise; Vadeli İşlem Sözleşmeleri, sözleşmenin taraflarına, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi, belirlenen ileri bir tarihte, bugünden üzerinde anlaşılan fiyattan alma veya satma yükümlülüğü veren sözleşmelerdir.

VİOP; Çift yönlü işlem yapma özelliği ile sadece yükselen piyasalarda değil, düşen piyasalarda da satış yönünde pozisyon alarak  fiyat düşüşlerinden yararlanma imkânı sağlar.

VİOP’ta alım ya da satım yönünde işlem yapabilmek için hesabınızda teminat bulundurmanız gerekmektedir. Her sözleşme için ayrı ayrı teminat tutarı açıklanır. Teminat tutarları Borsa İstanbul A.Ş. tarafından belirli dönemlerde yenilenmektedir. Yatırım değerinin teminat tutarına bölünmesi sonucunda kaldıraç oranı hesaplanır. Kaldıraç, düşük teminatlarla yüksek hacimli pozisyon açabilmemizi sağlar. Unutulmamalıdır ki, kaldıraç etkisi yatırımcı için, yüksek kazanç elde etme imkânı sağladığı kadar zarar etme riskini de içinde barındırır.

VİOP'ta işlem gören her sözleşmenin referans aldığı bir varlık vardır. Buna "dayanak varlık" denir. Sözleşmelerin fiyatları önemli oranda bu dayanak varlığa bağlıdır. Örneğin; Dolar/TL sözleşmesi için dayanak varlık spot piyasa Dolar/TL fiyatı,30 endeks sözleşmesinin dayanak varlığı pay piyasası Endeks 30 fiyatıdır.

VİOP’ta işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri;


- Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Kıymetli Madenler Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Yabancı Endeksler Vadeli İşlem Sözleşmeleri

VİOP’ta işlem gören opsiyon sözleşmeleri;


- Pay Opsiyon Sözleşmeleri
- Pay Endeks Opsiyon Sözleşmeleri
- Dolar TL Opsiyon Sözleşmeler


SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”