XAUUSD Vadeli Sözleşmesi

Ons altın 1290$ üzerindeki seyrini gün içerisinde korumaya devam etti. Dün akşam Fed’in 19-20 Eylül tarihli toplantısının tutanakları takip edildi. Tutanaklarda Fed üyelerinin enflasyon konusunda çekimser olduğu görüldü. Her ne kadar toplantı günü faiz ve bilanço konusunda soru işaretlerinin yanıtını alan forex piyasaları tutanaklarda enflasyon konusunda güçlü mesajlar alamadı. Tutanakların ardından ons altın, 1295$ seviyesine yaklaşsa da daha önce belirttiğimiz gibi altında bu seviyelerin üzerini konuşmak için yeni bir senaryoya ihtiyaç olabilir. Bunun yanı sıra Kuzey Kore’den yeni bir füze denemesine yönelik beklentiler halen daha var. Bu durumda ons altın yatırımcısının temkinli seyirler izlemesine yardımcı olurken bu durumun 1290$ üzerinde tutunmasını da desteklediğini söyleyebiliriz. Bugün ABD’de eylül ayını yansıtan ÜFE rakamları takip edildi. Aylık bazda %0.4, yıllık bazda %2.6 oranında gelerek piyasa beklentilerinin üzerinde bir performans sergiledi. Ayrıca yıllık veri 2012 yılı eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Veri sonrasında Ons altında yaşanan sınırlı geri çekilme 1290$ noktasına doğru seyirlere neden oldu. Günün geri kalanında Fed üyelerinin açıklamaları takip edilecek. Yarının gündeminde ise ABD’de Eylül ayı TÜFE rakamları var. Piyasa beklentisi verilerin bir önceki ayın üzerinde gerçekleşmesi yönünde. ABD’de eylül ayı içerisinde yaşanan üç kasırga sonrasında benzin ve enerji fiyatlarında yaşanan artış enflasyonu yukarı yönde tetikleyebilir. Böyle bir veri setinin izlenmesi dolar pozitif fiyatlanacağı gibi aksi bir durumda ise dolar negatif olarak yorumlanabilir.

Teknik Analiz: Ons altın spot piyasada 1295$ üzerine yapmış olduğu tepkilerinde zayıf kalıyor ve bu seviyeden geri dönüşler yaşandığı izlenmekte. Ons altında güçlü bir ivmenin yakalanması için 1295$ üzerinde kalıcı seyirlere ihtiyaç olabilir. Çünkü bu seviye 50 günlük HO karşılık gelmesinden ötürü kıymetli metal direnci aşmakta şimdilik zorlanıyor. Aksi halde 1291$ altında oluşacak seyirler altının yeniden 1285$ - 1281$ destek bandına doğru sürüklenmesine neden olabilir. Bu nedenle ons altının spot piyasada 1290$ üzerinde kalması, Ekim ayı vadeli XAUUSD kontratının 1295$ - 1300$ direnç noktalarına doğru tepki vermesini sağlayabilir. Özellikle de 1295$ üzerinde kalması vadeli sözleşmede kısa pozisyon almak için erken olabilir. Buna karşın spot piyasadaki XAUUSD’ın 1290$ altına geri çekilmesi ekim ayı vadeli sözleşmesinin de 1291$ - 1288$ destek alanına doğru geri çekilmesine neden olabilir. 

Direnç: 1295 / 1306 / 1312
Destek: 1290 – 1288 / 1285 / 1272


XAUUSD Vadeli Sözleşmesi
SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”