VIOP Dolar kontratı ve Dolar yorumu 4 Haziran 2018

Enflasyon verisinin ardından DolarTL kurunda 4.60 seviyesinin altına gevşeme yaşandı. Bunun ardından kur yine 4.63 seviyelerinde dengeleniyor. Enflasyonun beklentilere paralel gelmesinin dışında halen katı seyrin sürüyor olması TCMB’ye yönelik sıkı duruşun tavizsiz bir şekilde devam edeceği beklentisini güçlendiriyor. Kurdaki gevşemede bunun etkisi var diyebiliriz. Diğer yandan piyasada enflasyonun yüksek gelmesi durumunda TCMB’nin 7 Haziran’da aksiyon alacağına yönelik belirsiz beklentilerde bulunuyor. Kurda şok bir dalga oluşmadığı sürece TCMB’nin 7 Haziran’da aksiyon almasını beklemiyorum. TCMB’nin önceki süreçte yaptığı faiz artışında ve sadeleşme adımında zaten enflasyona yönelik mevcut beklentilerinde dahil olduğunu ve buna paralel adımların atıldığını düşünüyorum. Ancak kurda şok dalgaların oluşması durumunda TCMB’nin buna izin vermeyeceğini ve ancak o durumda faizlerde artırım yapacağını düşünüyorum. 

Teknik olarak DolarTL kurunda bugün için aşağıda 4.58 seviyesini destek, yukarıda ise 4.66 seviyesini direnç olarak izliyoruz. Günlük vadede kurda yukarı yönlü eğilimin ağır bastığını şimdilik söylemek mümkün. USDTRY’nin 4.66 seviyesini geçmesi ve üzerine yerleşmesi durumunda ise 4.72-4.73 seviyesine doğru yükselişler görülebilir. Buna karşın 4.58 desteğinin altına gerilemelerde ise 4.54-4.55 seviyesine doğru düşüşler görmek mümkün. 


VIOP Dolar kontratı F_USDTRY0618

Buna paralel olarak VIOP Dolar kontratında mevcut uzun pozisyonlar için spot USDTRY paritesinde 4.58 seviyesi stop loss alınabilir. Mevcut kısa pozisyonlarda ise yine spot USDTRY paritesinde 4.66 seviyesi stop loss alınabilir. Kurda oluşacak sert dalgalanmalarda TCMB'den bir aksiyon gelme durumunda aşağı yönde sert hareketler olabileceğini, özellikle uzun pozisyon çalışan yatırımcılarımıza hatırlatmak isteriz. Bugünlerde piyasada pozisyonların açılmasının ardından piyasada kısa süreli kalmakta fayda var. 


  


VIOP Dolar kontratı ve Dolar yorumu 4 Haziran 2018
SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”