VİOP Akşam Seans Uygulaması Hakkında

Borsa İstanbul  bünyesinde işlem gören Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasanda akşam seansı 17 Ocak 2020 tarihinde uygulamaya alınmıştır.

19:00 - 23:00 saatleri arasında gerçekleşecek olan akşam seansında, ilk etapta Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri işlem görmektedir.

Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri Seans Saatleri
VİOP SEANS ÖNCESİ 07:30:00
VİOP SÜREKLİ MÜZAYEDE 09:30:00
VİOP SEANS SONU 18:15:00
VİOP UZLAŞMA FİYATI İLANI 18:45:00+
VİOP GÜN SONU 18:46:00+
VİOP AÇILIŞ SEANSI ÖNCESİ 18:50:00
VİOP AÇILIŞ SEANSI SÜREKLİ MÜZAYEDE 19:00:00
VİOP AÇILIŞ SEANSI SONU 23:00:00
VİOP GÜN SONU 23:15:00
VİOP YAYIN 23:30:00+

Fiyat limiti olarak normal seans sonu uzlaşma fiyatının +- %3'ü uygulanacaktır.

Akşam seansı ile ilgili önemli hususlar aşağıda belirtilmiş olup konuyla ilgili Borsa İstanbul duyurusuna ekten ulaşabilirsiniz.

1) Emir girişinde belirtilmesi durumunda normal seansta girilen emirler akşam seansına dahil edilecektir.

2) Akşam seansı sonunda emirler iptal edilecek bir sonraki normal seansa taşınmayacaktır.

3) Akşam seansında geçerli olacağı belirtilmeden sisteme gönderilmiş ve henüz eşleşmemiş İptale Kadar Geçerli (İKG) ve Tarihli Emirler (TAR) emirler, akşam seansında interaktif statüye çekilerek bu seansta işlem görmesi engellenecektir. Normal seans başlangıcında bu emirlerin zaman önceliği korunarak sistem tarafından aktif statüye çekilerektir. 

4) Akşam seansında özel işlem bildirimi yapılmayacak, esnek sözleşme oluşturulmayacaktır.

5)Akşam seansında gerçekleşen işlemler gün sonu ve vade sonu uzlaşma fiyatı hesaplamalarında kullanılmayacaktır.

6) Normal ve Akşam seansındaki borsa payı oranları aynı olacaktır.

7) İşlem iptali başvurularının işlem sonrasında belirli bir zaman içerisinde bildirilmesi kuralı devam edilecek  ancak seanslarda gerçekleşen emirlere ilişkin değerlendirme ertesi gün (T+1) normal seans içerisinde yapılabilecektir.

8) Akşam seansı (T-1)  ile T günü normal seansta gerçekleşen hatalı işlem düzeltmeleri T günü uzlaşma fiyatı ilanına kadar yapılabilecektir.

9) Akşam seansı süresince sürdürme seviyesi uygulaması devam korunacaktır. Akşam seansında işlem yapmayan hesapların risk ve teminat dengesi değişmeyecektir.

10) Normal seansa ilişkin gün sonu teminat tamamlama çağrısı hesaplanırken Akşam Seansında gerçekleşen işlemler dikkate alınmayacak, bu işlemler bir sonraki iş gününe ait gün sonu döngüsüne dahil edilecektir.

11) Akşam seansında gerçekleşen işlemler sonucunda oluşan zararlar ve prim borçları ile kârlar ve prim alacakları bir sonraki iş gününün sonunda hesaplamalara yansıtılacaktır.

VİOP Akşam Seans Uygulaması Borsa İstanbul duyurusu için tıklayınız

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”