VİOP 30 Endeksi

viop 30 endeksiVİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası), endeks, döviz, kıymetli madenler, pay senetleri, pamuk, buğday, altın, ons altın vs. ürünlerin işlem gördüğü kaldıraçlı işlem yapılabilen bir piyasadır.

VİOP’ta işlem gören 30 endeksi sözleşmesi neyi ifade ediyor?Öncelikli olarak; VİOP’ ta işlem gören tüm sözleşmelerin referans aldığı bir dayanak varlık vardır. VİOP 30 Endeksi’nin, dayanak varlığı da Pay Piyasası Endeks 30 değeridir. VİOP 30 Endeks sözleşmesinin fiyatı; BIST 30 Endeks değerinin 1000’e bölünmesi ile bulunur ve virgülden sonra üç basamak alınarak tanımlanır. İlgili sözleşmede 1 kontrat =100 adettir.

BIST 30 Endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören ve piyasa değeri ile işlem hacmi en yüksek olan 30 şirketin hisse senedinin ortak performansının ölçülmesiyle oluşmuştur. VİOP 30 Endeks sözleşmesinin fiyatının belirlenmesinde, dayanak oluşturur.

Sözleşme Vade Ayları Vade dönemleri
XU030 Şubat,Nisan,Haziran,Ağustos,Ekim, Aralık İçinde bulunan aya en yakın 3 vade ve aynı yılın Aralık ayı

XU030 sözleşme vadeleri yukarıdaki tabloda yer almaktadır. . Vade uzadıkça, zaman maliyeti eklendiği için sözleşme fiyatı artar.

VİOP, çift yönlü işlem yapma imkânı sağladığı için Borsa’da fiyatlar düşerken, satım(kısa pozisyon) yönünde pozisyon alarak, fiyat düşüşlerinden de faydalanabilirsiniz.

VİOP 30 Endeksi Vergilendirme Var Mı?


VİOP 30 Endeks sözleşmelerinde yapılan işlemlerden elde edilen gelirler vergiye tabi değildir. Sözleşmeler 09:30 ile 18:15 saatleri arasında işlem görmektedir.

Sözleşmenin 19.04.2018 tarihi ile açıklanmış, 1 kontrat için teminat tutarı  1115,00.-TL’dir. 1 kontrat işlem açabilmek için hesabınızda 1115,00.-TL bulunması gerektiğini ifade eder. Teminat tutarları Borsa İstanbul A.Ş. tarafından belirli dönemlerde yenilenmektedir. Takasbank “Duyurular” adresinden güncel teminatlara ulaşabilirsiniz.SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”