Viop 30

BİST 30 (VİOP 30) ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ


BİST 30 (VİOP 30) endeks vadeli işlem sözleşmeleri, Borsa İstanbul A.Ş. pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi en yüksek 30 payın ortak performansının ölçülmesi amacıyla oluşturulmuş BİST 30 Endeksi’ni dayanak varlık olarak kabul eden sözleşmelerdir. BİST 30 (VİOP 30) endeks sözleşmeleri spot piyasaya göre düşük teminat ile kaldıraçlı olarak yatırım olanağı sunmaktadır. Ayrıca çift yönlü (fiyatlar düşerken satış pozisyonu-yükselirken alım pozisyonu) yatırım yapılabilmesi, yatırım ürününe olan talebi arttırmaktadır. VİOP’ ta bulundurulan teminatlar, Takasbank tarafından nemalandırılmaktadır. Taşınan pozisyon miktarları dâhil, tüm bakiye nema getirisi elde eder. Vadeli işlem piyasasında işlem gören sözleşmeler arasında, en fazla işlem hacmi BİST 30 (VİOP 30) endeks sözleşmelerinde olmaktadır. (Kaynak: http://www.borsaistanbul.com/veriler/verileralt/aylik-konsolide-veriler)

Bu sözleşmelerde vadeler ikişer aylıktır. Vade ayları; Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık’tır. İçinde bulunulan aya en yakın üç vade ayına ait sözleşmeler işlem görür. Bu üç vade ayından biri Aralık ayı değil ise, Aralık vadeli sözleşmeler ayrıca işleme açılır yani mutlaka Aralık vade işleme açık olacaktır.

- BİST 30 (VİOP 30) Endeks kontratının fiyatı; endeks değerinin 1000’e bölünmesi ile hesaplanmaktadır. Bulunan değerde, virgülden sonra üç basamak alınarak tanımlanır.
–BİST 30 (VİOP 30) endeks sözleşmesinde 1 kontratın büyüklüğü 100 adete eşittir. Bu nedenle;
İşlem Hacmi= Kontrat Sayısı* İşlem Fiyatı* 100 şeklinde hesaplanmaktadır.
Endeks sözleşmelerinde yapılan işlemlerden elde edilen gelirler vergiye tabi değildir. Sözleşmeler 09:30 ile 18:15 saatleri arasında işlem görmektedir.
BIST ENDEKS XU030 Sözleşmesinde Uzun (Alım) Pozisyon İşlem Örneği

Vade XU030 Fiyatı = 145.000 

(Yatırımcının Hedef Fiyatı = 145.900)
Teminat tutarı = 1130 TL *
* Teminat tutarı 01.02.2018 tarihinden itibaren geçerli teminat olup; teminat tutarları Borsa İstanbul A.Ş. tarafından belirli dönemlerde yenilenmektedir. Takasbank A.Ş.’nin internet sitesinde yer alan “Duyurular”  bölümünden güncel teminatlara ulaşabilirsiniz.

Vadeli kontratta, 10 kontrat Alış (Uzun) işlemi gerçekleştirildiğini varsayalım. Yatırımcı bu durumda fiyatların yükselmesi durumunda kâr, fiyatların düşmesi durumunda ise zarar edecektir.

Başlangıç Teminatı = 10 kontrat * 1,130 TL = 11,300 TL

Hacim/Büyüklük = 10 kontrat * 145.000 * 100 = 145,000 TL


Bu işlemden yatırımcı 11.300 TL teminat ile 1/12 kaldıraç kullanarak 145,000 TL değerinde XU030 sözleşmesinde pozisyon açmış olacaktır.

XU030 hedef fiyat olan 145.900’e yükselirse;

Yatırımcının elde edeceği kâr = (145.900-145.000) *10 * 10 = 900 TL
Eğer XU030 Endeksinin fiyatı beklentinin tersine 144.300’ e düşerse yatırımcı zarar edecektir.

Yatırımcının zararı = (144.300-145.000 )*10*100 = - 700 TL olacaktır.
Net kâr rakamına ulaşmak için aracı kurum tarafından alınan komisyon tutarının brüt kar rakamından düşülmesi gerekir.

VİOP’ da kaldıraç etkisi düşük teminat ile yüksek miktarlı pozisyonlar açılmasına imkân tanır. Bu durum yüksek kâr potansiyelinin yanında,  büyük miktarda zarar etme riskini de içinde barındırır. 


SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”