USDTRY Vadeli Sözleşmesi

Küresel piyasalarda, Dolardaki sakin seyir gelişmekte olan ülke para birimlerinin Dolar karşısında pozitif fiyatlanmasını destekliyor. Geçtiğimiz hafta, güçlenmek isteyen Dolar bu hafta kazançlarını bir miktar geri verdi. Dün akşamki Fed toplantısının tutanaklarından da enflasyon endişesine vurgu yapılması Doların güçlenmesini daha zorlaştırdı. Bugünde, ABD’den beklentilerin üzerinde açıklanan ÜFE rakamlarının ise Dolar üzerinde sınırlı pozitif bir etki yarattığı görülmekte. Ancak, yarın açıklanacak ABD TÜFE rakamlarının etkisi Dolar üzerinde daha sert bir hareket yaratabilir. Dolayısıyla, piyasalar yarınki ABD enflasyon rakamlarını bekliyor. Dış piyasada, sakin Doları konuşurken, iç piyasada ABD –Türkiye arasındaki vize krizinin sürdüğünü söyleyebiliriz. Her iki ülke arasında diyalog pencerelerinin açılması ve yapıcı açıklamalar TL üzerinde şimdilik pozitif fiyatlanıyor ancak hala vize krizinin sona ermemesi TL’deki baskının devam etmesine neden oluyor. Dolayısıyla, haberler yakından takip edilmeli çünkü yeni bir gelişme TL varlıklar üzerinde yeni bir harekete neden olabilir.

Teknik Analiz: USD/TL kuru, bugün spot piyasada 3.6290 seviyesine doğru geri çekilmesine karşın bu seviyeden aldığı destekle 3.65 üzerine hareketlerine başladı. Kur, 3.65 seviyesinin üzerindeki seyrinde ısrarcı olursa bu durumda yukarı yönde hareketini sürdürmek isteyebilir. Yukarı yönlü hareketlerinde 3.6750 ve 3.70 bölgeleri direnç konumunda takip edilecek. Olası geri çekilmelerde ise 3.65 seviyesinin altında 3.6285 bölgesi ara destek konumunda. Ancak, ana destek 3.60 seviyesinden geçmekte. Kur, 3.60 seviyesinin altına geçemediği müddetçe geri çekilmelerinde sınırlı kalabilir. USDTL kurunda, 3.65 seviyesinin üzerindeki seyirler korunduğu müddetçe ekim vadeli USD/TL kontratında 3.70 direncine doğru ivmelenme beklenebilir. Spot piyasada, USD/TL kurunun 3.6285 desteğine doğru gevşemesi vadeli sözleşmenin de 3.65 seviyesine doğru uzamasına neden olabilir.

Destekler: 3.65 / 3.6285 / 3.6150
Dirençler: 3.6750 / 3.70 / 3.74 USDTRY Vadeli Sözleşmesi
SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”