Ekonomiyi Etkileyen Unsurlar ve Ekonomik Takvim Haberleri

Ekonomik Takvim HaberleriEkonominin gidişini etkileyen birden fazla etken var. Gerek yurt içi ve yurt dışı değişimler, gerekse de ekonomik takvim ile paralel açıklanan istatistikler ekonomiye yön veren önemli unsurlardır. Örneğin; işsizlik rakamları açıklanıyor ve bunun sonucunda Dolar TL, Euro TL gibi döviz kurlarında, altın fiyatlarında ve de borsada değişikliler meydana geliyor. Yani ekonomik verileri tetikleyen olay ve açıklamaların ne zaman olacağını listelendiği  ‘Ekonomik Takvim’ oldukça önemlidir. Finansal yatırım araçları ile parasını değerlendirmek isteyen yatırımcılar da bu nedenle ekonomik takvim ve ekonomik takvim haberlerini yakından takip etmeli ve ekonomik veriler hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır.

Ekonomik Takvim Haberleri Nelerden Oluşuyor


Ekonomik takvim haberleri genellikle ekonomi ile ilgili alınan kararları ya da istatistikleri içeriyor. Buna örnek olarak ‘Türkiye Sanayi Üretim Endeksi’ni ya da ‘Türkiye İhracat Rakamları’nı verebiliriz.

Ekonomik takvim haberleri, sadece ülkenin kendi iç gelişmeleri ile sınırlı değil. Örneğin; ülkemizde yayınlanan ekonomik takvimlere baktığımızda Amerika ya da Japonya gibi ülkelerdeki ekonomik gelişmelerin de yer aldığı görülebilir. Böyle olmasının bazı nedenleri var.

Ekonomik takvimde başka ülkelerin ekonomik gelişmelerinin yer almasının ana nedeni farklı ülkelerin ekonomik değişimlerinin ülkemizi de etkilemesidir. Örneğin; Almanya’da açıklanan işsizlik rakamları Euro’nun değerinde farklılıklara neden oluyor. Euro’nun değerindeki değişmeler ise yatırımını Euro üzerinden yapan ülkemiz yatırımcısını etkiliyor.

Aslında daha uç örnekler vermek de mümkün. Şöyle ki; dünya finans sektörünün ortak para birimi dolar. Doların değerini belirleyen ülke ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Bu sebeple Amerika Merkez Bankası’nın, Dolar ile ilgili aldığı kararlar sadece ülkemizi değil neredeyse her ülkeyi etkiliyor.

Ekonominin Gündemini Kaçırmayın


İyi bir finans yatırımcısı için ekonomik takvim haberleri önemlidir. Yatırımcı, yaptığı yatırımın hangi yönde seyredeceğini ekonomik takvim haberlerine bakarak belli bir oranda tahmin yürütebilir ve yapacağı yatırımlarda ekonomik takvim haberleri doğru kararlar almasına yardımcı olabilir.

Finansal araçlara yatırım yapmak ve en güncel ekonomik verilere hızla ulaşabilmek için aracı kurum olarak bizi tercih edebilirsiniz. İntegral Yatırım olarak, ViOP’ta yatırım yapmak isteyen müşterilerimize günlük analizler ve uzman desteği ile yardımcı olmaktayız. Kurumumuz, alanında deneyimli uzman kadrosu ve güçlü teknik alt yapısı ile sizlere hizmet vermektedir. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) deneyimli bir aracı kurum istiyorsanız bizden yardım alabilirsiniz.SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”