Dünya Borsaları

dünya borsalarıDünya Borsaları, spot piyasada ve vadeli piyasada takipte kalınan kesim olmaktadır. Dünya borsaları irdelenirken; ABD, Asya, Avrupa gibi ayrışırken bu gruplarında kendi içerisinde ayrıca değerlendirildiği de söylenebilir.

Dünya borsalarında en çok dikkat çeken kesim hiç kuşkusuz ABD piyasaları olmaktadır. Global piyasaların yakından takip ettiği borsalarda aşırı satış ya da aşırı alım olduğu durumda diğer tüm piyasalarda bu hareketten dalgalanma yaşamaktalar. Bu piyasada; NASDAQ, Dow Jones ve S&P 500 gibi büyük ve önemli şirketleri içeren endeksler ilk üç olarak öne çıkmaktadır.

Asya ve Avrupa Piyasalarında Dünya Borsaları


Dünya Borsalarında diğer takip edilenler arasında Asya ve Avrupa piyasaları yer almaktadır. Avrupa kanadında, Almanya’da DAX, Fransa’da CAC 40, İngiltere’de FTSE 100, İspanya’da IBEX 35, EuroStoxx 50, Swiss Market Index, İt FTSE MIB Index borsaları Avrupa’nın önde gelen en büyük endeksleri olmaktadır. 

Asya borsalarında Japonya Nikkei, TOPIX, Çin’de Shangai, Hang Seng endeksleri öne çıkıyor. 

Dünya borsalarının genel seyri Türkiye’de yurt içi piyasalar içinde önemli olmaktadır. Dünya borsalarında olumlu bir tablonun izlenmesi risk iştahının arttığı şeklinde yorumlanır. Bu durum Borsa İstanbul’unda pozitif nemalanmasını sağlar. Fakat aksi bir durumda yani global endekslerin satış görmesi ve negatif bir tablo izlemesi piyasalarda risk algısının yükseldiği şeklinde bir yoruma neden olur. Bu durum Borsa İstanbul’un negatif bir dalgalanma içerisine girmesine neden olabilir. Bu nedenle küresel endekslerde izlenilen görünüm yurt içi piyasaların görünümü açısından önem arz eder. 
  SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”