Borsa Nasıl Oynanır?

borsa nasıl oynanırBorsa nasıl oynanır sorusu yerine borsada “Nasıl Yatırım Yapılır” sorusu çok daha doğru bir tabir olacaktır. Öncelikle yatırımlarımızı değerlendireceğimiz Borsa kavramı nedir? Sözlük anlamı ile borsa, sarrafların, kimi tüccarların, özellikle değerli kâğıt, pay belgeleri ve tahvil, döviz ve her türlü mal alışverişiyle uğraşanların, alım satım amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yerdir. Bu tanımda devlet denetimi tabirinin altını çizmek gerekir. Borsa bir oyun alanı değil, yetkili kuruluşlarca denetlenen, yatırımların değerlendirilmesine imkan tanıyan kurumsal bir piyasadır. Alıcı ve satıcının fiziken bir araya gelmesine gerek olmadan, aracı kurumlar vasıtasıyla yatırım araçlarının alınıp satılması karşılığında paranıza değer katma olanağı sağlar.

Yatırım yapmadan önce, yatırım yapacağınız enstrüman hakkında bilgi sahibi olmanız doğru yönde kararlar almanızı sağlayacaktır. En çok yapılan yanlış kulaktan dolma bilgilerle güvenerek yatırım kararı almaktır. İşlem yapmaya başlamak için yetkilendirilmiş bir aracı kurumda hesap açarak, uzman araştırma ekiplerinin yorum ve analizleri doğrultusunda yatırım kararlarınıza yön vermek sağlıklı yatırımın ilk adımı olacaktır.

Nasıl Para Kazanabilirim?Nasıl para kazanabilirim sorusunu basit bir şekilde örnekleyelim. Araştırmalarınız sonucunda X şirketinin yaptığı yatırımların karlı olacağına karar verdiniz, ekonomik göstergeler bu fikri doğruluyor diyelim. Bu şirkete ait pay senedi satın alır, hedeflediğiniz fiyat seviyesinde senetlerinizi satarak para kazanabilirsiniz. İşler her zaman umduğunuz gibi gitmeyebilir. Piyasalarda gelişen ani bir olay neticesinde satın aldığınız hissenin değeri düşebilir. Bu durumda kendinize bir zarar seviyesi belirleyerek senetlerinizi satabilir ya da uzun vadeli yatırım yapmayı düşünüyorsanız fiyatların tekrar yükselmesini bekleyebilirsiniz.

En önemli kural yatırım kararı alırken belli bir disiplinle hareket etmektir ve kar etme olasılığınız kadar, kar-zarar etme riskinizin olduğunu her zaman hatırlamak gerekir. Kısa bir zaman içerisinde büyük beklentiler hedeflemek yanlış adımlar atmanıza neden olabilir.

Borsa'nın alternatifi Viop Piyasası


Portföy çeşitlendirmesi yaparak riskinizi minimize edebileceğinizi unutmayın. Fiyatların düşeceğini öngörüyorsanız alternatif olarak Vadeli işlemler ve opsiyon piyasasında VİOP satış(kısa pozisyon) yönünde pozisyon açarak fiyat düşüşlerinden kar elde imkanı sağlayabilirsiniz.

İşlem yapmaya başlamadan önce, işlem yapacağınız piyasanın kurallarını öğrenmelisiniz. Kulaktan dolma bilgilere, güvenilir ekonomik kaynaklardan teyit etmeden itibar etmeyiniz.

Son olarak dikkat edilmesi gereken noktaları özetlersek; yatırım işlemlerinizde mutlaka belirli bir disiplinle hareket etmelisiniz. Kendiniz yeterli bilgiye sahip değil iseniz, işlem yapacağınız kurumdaki danışmanınızdan, yatırım tercihleriniz ve risk seviyesiniz belirlendikten sonra yatırımlarınızın yönlendirilmesinde yardım isteyiniz.


SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”