Borsa Anlamı Nedir

Borsa anlamı nedir

Borsa, ticarete konu olan malların alınıp satılma işlemlerinin yapıldığı kurumsal bir piyasadır. Her ülkede farklı borsalar bulunmakta olup bu borsalarında kendine özgü kural ve özellikleri vardır. Mesela; ülkemizde faaliyette olan Borsa İstanbul ile Amerikan New York Borsası birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Bu farklılıklar borsada işlem gören yatırım araçlarından işlem yapılma şekline kadar çeşitli şekillerde olabilir.

Borsada tahvillerden fonlara, dövizlerden emtialara kadar birçok ticari mal alınıp satılmaktadır. Borsa aslında bir piyasa yani pazar yeridir. Mesela döviz piyasası dendiğinde döviz ile ilgili işlemlerin yapıldığı ve bu alanda işlem yapmak isteyen alıcı ve satıcıların bir araya geldiği yer olarak düşünülebilinir.

Ülkemizde bu tarz işlemleri yapacağınız yer Borsa İstanbul’dur (BİST). Ancak Borsada direkt işlem yapılamayacağı için bazı aracı kurumlara ihtiyaç vardır. Bist, haftanın 5 iş günü çalışmaktadır. Günlük işlemler iki seans halinde gerçekleşir.  Açılış ve kapanış saatleri yazın ve kışın farklılıklar göstermektedir. 

Borsa Nasıl İşler?


Alıcıların, satıcıların ve ticari malların fiyatları borsada sürekli değişmektedir. Borsanın işleyişinin en basit anlatımı, ticari malların fiyatları düşükken alınması ve fiyatlarının yükseldiği durumlarda satılarak aradaki farktan kar elde edilmesi şeklindedir. Tabii bu al satlar, kısa ve uzun vadede değerlendirilmektedir. Borsada alım satım işlemleri için alıcı veya satıcı bulma görevini aracı kurumlar üstlenir.

Borsa Arz Talep Anlamı Nedir?


Borsada işlem gören ticari mallara olan arz ve talep bu malların fiyatları üzerinde değişiklik olmasına neden olur. Ülkelerdeki ekonomik, sosyal veya toplumsal tüm olaylarda bu değişimleri tetikleyen unsurlardır. Mesela işsizlik oranlarının artması ya da azalmasından, faiz ve enflasyon oranlarının değişmesi, politik gelişmeler olması gibi birçok unsur fiyatları etkiler.

Borsa kendi içerisinde çeşitli riskler barındırmaktadır. Borsada başarılı olmak ve bazı riskleri azaltmak için bu alandaki temel kavram ve bilgilere hakim olmak oldukça önemlidir. Borsa hakkında daha detaylı bilgilere, internet üzerinden ücretli veya ücretsiz kurslar ve eğitimlerle ulaşabilirsiniz.

integral Viop olarak, bu alana ilgi duyan tüm yatırımcılara piyasaya ilişkin çok kapsamlı eğitim olanakları sunmaktayız. Web sitemizdeki, eğitimler kategorisinden bu eğitimlere kolayca ulaşabilirsiniz. SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”