BİST

Türkiye’de ilk menkul kıymetler borsası 26 Aralık 1985’te kurulmuş, 3 Ocak 1986 tarihinde alım-satım işlemlerine başlamıştır. Eski adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası A.Ş. olan, yeni adı  “BİST” yani Borsa İstanbul A.Ş. , borsacılık faaliyetleri yapmak üzere 30 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş ve Nisan 2013’de İMKB ve İstanbul Altın Borsası’nın tüzel kişiliği son bularak BİST altında birleştirilmiştir

BIST (BORSA İSTANBUL A.Ş.)


Türk Sermaye Piyasalarında yer alan borsalar, BİST adı altında tek bir kurum bünyesinde toplanmıştır.bist
Borsa İstanbul A.Ş. bünyesinde; Paylar, Borsa Yatırım Fonları, Gayrimenkul Sertifikaları, Opsiyon Sözleşmeleri, Vadeli İşlem Sözleşmeleri, Sertifikalar, Aracı Kuruluş Varantları,  Borçlanma Araçları, Kira Sertifikaları, Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar işlem görmektedir.

BİST Endeks Çeşitleri


BIST 100 Endeksi; Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası için temel endeks olarak kullanılmaktadır. Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da işlem gören şirketlerle, Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları arasından seçilen 100 paydan oluşmakta olup, BİST 30 ve BİST 50 endekslerine dâhil payları da kapsar. 

BİST 50 Endeksi Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da işlem gören şirketlerle, Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları arasından seçilen 50 paydan oluşmakta olup, BİST 30 endeksine dâhil payları da kapsar.
 
BİST 30 Endeksi Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da işlem gören şirketlerle, Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları arasından seçilen 30 paydan oluşur.

Payların endekslere alınabilmesi için değerleme dönemi sonu itibarıyla A grubu pay senetleri veya B grubu pay senetleri listesinde yer almaları şarttır. C grubu pay senetleri veya D grubu pay senetleri listesinde yer alan paylar endekslere dâhil edilmez.

BİST teknolojik alt yapısı ile Dünya Borsalarında özellikle 2014 yılında NASDAQ ile yaptığı anlaşma sonrasında ön plana çıkmaktadır. Emir iletim hızını saniyede 50 emirden son dönemde yapılan BISTECH geçişlerle birlikte saniyede 500 emir kapasitesine çıkarmıştır.

Tüm bu geniş ürün ağı ve yapılan teknolojik alt yapı yatırımlarının ardından Borsa İstanbul A.Ş.’nin 2018 yılının sonbaharında halka arzı planlanmaktadır.


SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”