24 Mayıs VIOP Strateji: USD/TL Kontratı

Dün TCMB’nin faiz oranlarında 300 baz puan yükselişe gitmesinin ardından Dolar kuru 4.91 seviyesinden 4.54 seviyelerinin altına kadar geriledi. Alınan kararı olumlu karşılıyoruz. Faiz artırımı oranı piyasa beklentilerinin alt limiti olarak değerlendirilebilir. Swap piyasasında faizlerde 400 baz puan gibi yükselişler görülüyordu. Merkez’in bu adımım ardından Dolar kurundaki düşüş 4.54 seviyesi ile sınırlı kalmış görünüyor. Bu noktalardan tekrar tepki yükselişleri görülebilir. Dalgalanmalar oluşabilir ve kur dengeye oturabilir. Ancak yeni rekor seviyelerin tekrar oluşması zor görünüyor. TCMB’nin ardından siyasi cephede gelen açıklamalarında olumlu olduğunu söylemek mümkün. 

Teknik olarak, spot piyasada kur 4.54 seviyesine doğru geri çekilmesine karşın bu seviyenin altına doğru tepkisinde zayıf kaldı. Dolayısıyla, VIOP kontratında bir süre daha yeni kısa pozisyonlar için ortam riskli olabilir. Buna karşın, kurda yükselişlerde sınırlı kalabilir. Bu nedenle, yeni uzun pozisyonlar içinde bir süre beklemekte kalmakta fayda var. Mevcut uzun pozisyonlar içinse 4.67 seviyesi sabırsız yatırımcılar için stop loss seviyesi olabilir veya sabırlı yatırımcılar ise 4.63 seviyesini stop loss alarak bir süre mevcut pozisyonlarını koruyabilir.


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

24 Mayıs VIOP Strateji: USD/TL Kontratı
SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”