01 Haziran VIOP Strateji: USD/TL Kontratı

Dolar endeksinin yeniden 94 puanın üzerine doğru sıçraması, gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatsız ediyor ve bu durum TL üzerinde de baskı kuruyor. Dün, iç piyasadaki iyimser havanın yavaş yavaş bozulmaya başlaması da kurların yukarı yönde tepki vermesini tetikledi. Borsadaki sert satışlar hem algıları bozarken hem de yabancı çıkışı sorusunu akıllara getirdi. Ancak, tam olarak bu havanın net bir şekilde bozulduğunu söylemek için erken olduğunu düşünüyoruz. Eğer, bugünde TL'deki negatif ayrışma sürerse o zaman kurlarda geri çekilmelerin sınırlı kalmasını ve yukarı yönde tepkilerin sürmesini bekleyebiliriz. Bugün içinde olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. ABD tarafında ise bugün açıklanacak istihdam verisi ve saatlik kazançların, fiyatlamalar üzerinde etkili olması beklenebilir. Doları besleyecek verilerin açıklanması durumunda kurlarda yukarı yönde tepkileri tetikleyebilir. 

Teknik Analiz: USD/TL kuru yükselen kanal içerisinde yukarı yönde tepki vermeye çalışıyor. Kur bu sabah 4.54 sınırında ve bu seviyenin üzerine doğru yükselme iştahı içerisinde. Kur için 4.55 bölgesi en yakın direnç noktası olarak izlenebilir. Bu direncin üzerine doğru tepkiler başlarsa bu durumda 4.60 bölgesine doğru tepki yükselişi bekleyebiliriz. Olası geri çekilmelerde 4.53 seviyesinin altında 4.50 bölgesi izlenebilir. Ancak, kurun rahatladığını söyleyebilmemiz açısından 4.44 altı kapanışlara ihtiyaç bulunuyor.

VIOP USD/TL Kontratında yeni kısa pozisyonlar için bir süre daha beklemekte fayda var. Spot piyasada kur yukarı yönde tepki vermeye devam ettiği müddetçe VIOP kontratında yeni kısa pozisyonları riskli kılıyor. Mevcut uzun pozisyonlar bir süre daha korunabilir. Yeni uzun pozisyonlar içinse spot piyasada 4.60 üzeri kapanışların görülmesi gerekiyor. 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.01 Haziran VIOP Strateji: USD/TL Kontratı
SIKÇA SORULAN SORULAR

Tüm sorularınızın cevabı için önce
Sıkça Sorulan Sorular​ bölümümüzü
ziyaret edebilirsiniz.

Borsa piyasalarının avantajları hakkında bilgi edinmek, ücretsiz eğitim alarak bilinçli Borsa yatırımı yapmak ya da bu piyasayı daha yakından tanımak için lütfen formu doldurunuz...
Lütfen tüm alanları doldurunuz.
Tebrikler! Kaydınız başarı ile alınmıştır.
Ulukartal

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
bir Ulukartal Holding iştirakidir.
İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Vadeli
İşlemler ve Opsiyonlar Borsası, Borsa
İstanbul, Takasbank, TSPB ve Merkezi
Kayıt Kuruluşu Üyesidir.

Risk Uyarısı : Kaldıraçlı piyasa işlemleri; düşük teminatlarla büyük miktarlı pozisyonların alınabildiği yüksek oranda risk içeren işlemlerdir. Kaldıraçlı piyasa işlemleri sonucunda kâr elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Kaldıraçlı piyasa, yatırılan paranın tamamını kaybetme riski içerdiğinden her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.

www.integralviop.com internet sitesindeki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda hizmet veren üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İnternet sitemizde bulunan iç ve dış piyasalara ait tablo ve grafiklerin doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte birlikte, bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Uyarı Notu : “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”